متخصص ارتودنسی و ارتوپدیک فک ، دهان و دندان
  
  

طریقه صحیح مسواک زدن ارتودنسی : هر چند با مسواک های معمولی هم می توان به مراقبت از دندانهای ارتودنسی شده پرداخت ولی برای صرفه جویی در وقت و بهداشت بهتر توصیه می شود از مسواک های الکتریکی یا ویژه این کار استفاده شود. با توجه به اینکه بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عدم رعایت بهداشت سبب بروز عوارض لثه ای و دندانی بعد از اتمام درمان می شود توصیه می شود حداقل چهار بار در روز مسواک مطابق روش زیر استفاده شود.

در حین درمان ارتودنسی بهتر است از روش چهار مرحله ای زیر برای مسواک زدن استفاده کنید.

  مرحله اول : بهداشت ارتودنسی

مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه قرار دهید و به آرامی به حرکات چرخشی روی براکت و دندان بکشید. از فشار بیش از حد خود داری نمایید و  سعی نمایید کل فرایند مسواک زدن با مراقبت همراه باشد.

 

 

 

مرحله دوم : 

بهداشت ارتودنسی - مسواک زدن ارتودنسی یک بار هم با زاویه 135 درجه مسواک را نسبت به لثه قرار دهید و باز به آرامی به حرکات دورانی کوتاه عمل مسواک زدن را ادامه دهید. حرکت مسواک در دو مرحله اول کوتاه و دورانی و با مراقبت همراه باشد تا از وارد آوردن صدمه به دندان ها یا براکت ها جلوگیری شود. توجه شود که تمامی سطوح به خوبی تمیز شده باشد.

 

 

 

 

مرحله سوم :

بهداشت ارتودنسی - مسواک زدن ارتودنسیهر سه سطح بیرونی ، درونی و سطح جونده دندان را به آرامی مسواک بزنید. مانند شکل.

 

 

 

 

 

 

مرحله چهارم :

بهداشت ارتودنسی - مسواک زدن ارتودنسیبا نوک مسواک سطح داخلی دندان های جلویی را به آرامی مسواک بزنید. مانند شکل.

در تمامی مراحل مسواک مراقب براکت های ارتودنسی باشید و ار وارد آوردن فشار زیاد خود داری نمایید. ممکن است در روز های اول مسواک زدن همراه با کمی خونریزی لثه باشد که به خاطر حساس بودن لثه است طبیعی است و بعد از مدتی به حال عادی برخواهد گشت. در عین حال موارد خاص را در مراجعات با پزشک در میان بگزارید.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *