متخصص ارتودنسی و ارتوپدیک فک ، دهان و دندان
  
  

درمان ارتودنسی ممکن است بین یک تا سه سال طول بکشد و در این مدت بیمار باید همکاری لازم را با پزشک در زمینه امور مراقبتی و بهداشتی انجام دهد تا هم طول دوره درمان کوتاه تر شود و هم درمان ارتودنسی به بهترین شکل صورت گیرد. نکاتی در زمینه مراقبت های حین درمان ارتودنسی که لازم است بدانید در زیر بیان شده است.

توصیه های حین درمان ارتودنسی

در بخش های دیگر وب سایت دکتر محمد سعید کاظمی می توانید توصیه های مربوط به بهداشت دهان و دندان و براکت های ارتودنسی را مشاهده نمایید. در این بخش یشتر باید و نباید ها برای داشتن دوره درمان شاد و راحت مطرح می گردد.

توصیه های حین درمان ارتودنسی

اجتناب از بعضی غذا ها

غذا هایی مثل چیپس ، آدامس و پاپ کرن نباید در دوره درمان ارتودنسی استفاده شود. هر چند دست کشیدن از این قبیل مواد ممکن است مشکل باشد ولی برای داشتن دندان های صاف و سالم در پایان دوره درمان ضروری است و می تواند حتی باعث کاهش دوره درمان ارتودنسی نیز شود.

سایر غذا هایی که باید اجتناب شوند :

  • غذاهای چسبنده و نیاز به جویده شدن زیاد مانند آدامس و تافی شکلاتی و سوهان و ….
  • غذاهای سفت و محکم مانند دانه های سفت ، آب نبات ها ، یا غذا های یخ زده سفت شده و چیپس
  • غذا هایی که نیاز به گاز زدن دارند نیز مناسب ارتودنسی نیستند مانند سیب ، هویج و ذرت…بهتر است این نوع میوه ها قطعه قطعه شده بعد مورد استفاده قرار گیرند.

 

احساس شل شدن دندان

در روزهای اول درمان ارتودنسی ممکن است احساس کنید دندانتان کمی شل شده است. پس از درمان ارتودنسی این امر طبیعی است و دلیل آن تطابق دندان ها با وضعیت جدیدشان است.

 

شل شدن براکت های ارتودنسی

در صورتی که احساس کردید براکت یا سیم ارتودنسی شل شده است به مطب دکتر کاظمی مراجعه نمایید تا وضعیت آن را به حال نرمال برگرداند.

 

مراقبت ویژه از براکت ها و سیم های ارتودنسی

در طول دوره درمان ضرورت دارد که با جدیت به مراقب وضع براکت های ارتودنسی باشید. شکسته شدن این براکت ها ممکن است باعث افزایش طول دوره درمان شما شود. تنها راهی که صاحب لبخند زیبا شوید و دندان های صاف داشته باشید توجه به این نکته است که دندان ها باید در محل مناسب که توجه پزشک با براکت ها محکم شده اند باشند پس همواره مراقب وضعیت آنها باشید.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *