متخصص ارتودنسی و ارتوپدیک فک ، دهان و دندان
  
  

بهداشت ارتودنسی

بهداشت حین درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و عدم رعایت موارد بهداشت در حین درمان ممکن است باعث بروز عوارض زیادی از جمله تجمع پلاک های میکروبی دندان ها ، پوسیدگی دندان و عوارض لثه ای شود. برای همین به افراد تحت درمان ارتودنسی توصیه می شود حداکثر بهداشت را در این دوره رعایت کنند و تا روزی چهار بار مسواک بزنند. در کنار مسواک ، استفاده از دهانشویه ها و نخ دندان نیز لازم است که طریقه صحیح استفاده از آنها برای زمان ارتودنسی در زیر آورده شده است.

طریقه صحیح مسواک زدن ارتودنسی 

در حین درمان ارتودنسی بهتر است از روش چهار مرحله ای زیر برای مسواک زدن استفاده کنید.

  مرحله اول : بهداشت ارتودنسی

مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه قرار دهید و به آرامی به حرکات چرخشی روی براکت و دندان بکشید. از فشار بیش از حد خود داری نمایید و  سعی نمایید کل فرایند مسواک زدن با مراقبت همراه باشد.

 

 

 

مرحله دوم : 

بهداشت ارتودنسی - مسواک زدن ارتودنسی یک بار هم با زاویه 135 درجه مسواک را نسبت به لثه قرار دهید و باز به آرامی به حرکات دورانی کوتاه عمل مسواک زدن را ادامه دهید. حرکت مسواک در دو مرحله اول کوتاه و دورانی و با مراقبت همراه باشد تا از وارد آوردن صدمه به دندان ها یا براکت ها جلوگیری شود. توجه شود که تمامی سطوح به خوبی تمیز شده باشد.

 

 

 

 

مرحله سوم :

بهداشت ارتودنسی - مسواک زدن ارتودنسیهر سه سطح بیرونی ، درونی و سطح جونده دندان را به آرامی مسواک بزنید. مانند شکل.

 

 

 

 

 

 

مرحله چهارم :

بهداشت ارتودنسی - مسواک زدن ارتودنسیبا نوک مسواک سطح داخلی دندان های جلویی را به آرامی مسواک بزنید. مانند شکل.

در تمامی مراحل مسواک مراقب براکت های ارتودنسی باشید و ار وارد آوردن فشار زیاد خود داری نمایید. ممکن است در روز های اول مسواک زدن همراه با کمی خونریزی لثه باشد که به خاطر حساس بودن لثه است طبیعی است و بعد از مدتی به حال عادی برخواهد گشت. در عین حال موارد خاص را در مراجعات با پزشک در میان بگزارید.

 

 

 

 

برای مشاهده شیوه صحیح نخ دندان کشیدن در زمان ارتودنسی راهنمای زیر را مطالعه بفرمایید.

 

راهنمای شیوه صحیح نخ دندان کشیدن در زمان ارتودنسی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *